Udruženja apeluju na građane i pacijente na području cijele BiH da traže uvid u svoje zdravstvene kartone

Nakon nedavno objavljene afere koja je proizašla uvidom pacijenta u zdravstveni karton u kojem se navodi lažna dijagnoza kao i nepotrebni lijekovi za dijabetes, UG Stop mobbing je u saradnji sa mrežom udruženja i građana sa područja cijele BiH (MAAC mreža), pokrenulo istraživanje o ovoj problematici kako bi se utvrdio da li zdravstvene ustanove poštuju zakone koji pacijentima garantuju pravo na uvid ili prepis medicinske dokumentacije.
Ovim putem pozivamo građane da zatraže uvid u svoje kartone, a ukoliko im je potrebna podrđka u procesu traženja uvida ili prepisa sadržaja iz svojih zdravstvenih kartona molimo da nas kontaktirate: stop.mobbing@yahoo.com ili 065 822 719 (za područje RS) ili 061 828 409 (za područje FBiH).
Istraživanje o vjerodostojnosti zdravstvenih kartona provodi se u sklopu projekta “Borba protiv korupcije počinje od tebe!”kojeg provodi udruženje Stop mobbing uz podršku antikorupcijske zdravstvene mreže udruženja iz BiH – MAAC.
Mrežu čine: UG “Stop mobbing” Trebinje,  Udruženje “Kap” Sarajevo, “Centar za razvoj civilnog društva” BiH Doboj, “Samostalni sindikat STD” Banja Luka i Novi Grad, Udruženje “Don” Prijedor, Udruženje “Ruka ruci” Bihać, Udruženje djece i mladih oboljelih od šećerne bolesti u Zeničko-dobojskom kantonu.